W ostatni piątek marca 2017 r. w Zespole Szkół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego Nr 25  w Gdańsku - Świbnie
społeczność Wyspy Sobieszewskiej oraz uczniowie szkoły mieli  przyjemność uczestniczyć  w niecodziennym wydarzeniu kulturalno - artystycznym.
W szkole wystąpił 40 osobowy chłopięco-młodzieżowy CHÓR BALICA, Sosnovy Bor z Rosji, pod dyrekcją Pani Tatiany Stavinovy.

Chór wystąpił towarzysko,  w ramach projektów:
Gdańskie Koncerty Towarzyszące 13 Międzynarodowemu Festiwalowi Chóralnemu MUNDUS CANTAT
oraz Programu Społecznego dla Wyspy Sobieszewskiej.

Artyści zaśpiewali 40 minutowy koncert.
Dali popis kunsztu, harmonii współbrzmienia głosów oraz aktorstwa.
Widownia zachwycona występem oklaskiwała artystów na stojąco.

Po koncercie artyści wpisali się do szkolnej kroniki.

Koncert obył się dzięki współpracy czterech partnerów:
Fundacji Mundus Cantat, ZHP, Gdańskiemu Archipelagowi Kultury Wyspa Skarbów oraz ZKPiG nr 25 w Gdańsku.

Chłopięcy i młodzieżowy chór BALTICA,  Sosnovy Bor, Rosja
Dyrektor artystyczny i dyrygent – Tatiana Stavinova
Choir teacher – Svetlana Zolotukhina
Concertmaster – Olga Artiukhina

Ten fantastyczny chór chłopięcy z regionu Leningradu został założony w roku 1989 przez Tatianę Stavinovą.
Od roku 1992 chór zaczął działać jako część Dziecięcej Szkoły Chóralnej Baltika.
Jednym z głównych celów działalności chóru jest kontynuowanie tradycji rosyjskiej męskiej chóralistyki i propagowanie kultury narodowej.
Chór koncertował w Niemczech, Francji, Finlandii, Norwegii, Szwecji, Polsce i Hiszpanii z wielkim sukcesem.
W 2006 roku chór został wpisany na listę członków Petrovskaya Art and Science Academy za osiągnięcia w zakresie edukacji muzycznej.
                Chór chłopców "Baltika" to laureaci wielu festiwali i konkursów chóralnych w Rosji oraz za granicą:
złoty zwycięzca Międzynarodowego Festiwalu Chórów "Slovakia Cantat - 2009",
specjalna nagroda za interpretację piosenki ludowej,
w 2011 roku chór wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu "Młoda Praga", zdobywając srebrne dyplomy,
Srebrny Dyplom XI Międzynarodowego Festiwalu "Chorwettbewerb & 2013"
w Austrii Młodzieżowy chór męski BALTICA,  Sosnovy Bor, Rosja.
Początkowo był częścią chóru chłopięcego BALTICA.
Następnie, od 1999 roku został wyodrębniony z grupy uczniów i wzmocniony przez absolwentów Szkoły Chóralnej Baltica.
To co łączy tych młodych ludzi jest miłość do muzyki.
Młodzi mężczyźni Chóru "Baltika" odnieśli sukces na międzynarodowych festiwalach i konkursach oraz w Rosji:
Srebrny Dyplom Międzynarodowego Festiwalu Chórów "Slovakia Cantat - 2009",
laureat Międzynarodowego Festiwalu "Młoda Praga" (2011),
złoty dyplom i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu kompozytorów czeskich,
srebrny Dyplom XI Międzynarodowego Festiwalu "Chorwettbewerb & 2013" w Austrii
oraz Złoty zwycięzca Międzynarodowego Festiwalu Chórów "Złote głosy Montserrat -2014" w Hiszpanii.

Galeria zdjęć - przejdź