29 kwietnia br. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji święta uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość została zorganizowana przez uczniów klas IV-VI pod kierunkiem nauczycieli polonistów. Dzieci miały okazję zaprezentować nie tylko swój talent wokalny i znajomość polskich pieśni patriotycznych, ale także zdolności aktorskie i recytatorskie. Sceny przedstawiające zagarnianie ziem polskich przez zaborców i niszczenie mapy polski oraz recytacja wzniosłych poematów miały obudzić w odbiorcach współczucie dla umęczonego narodu i pozytywne uczucia patriotyczne.
W trakcie trwania akademii widownia miała okazję wysłuchać takich pieśni jak „Płynie Wisła…” czy „Witaj majowa jutrzenko” a także utworów poetyckich: „Ojczyzna ma droga…”, „Zgoda sejmu to sprawiła…” oraz „Nie zginął naród…”.
Uczniowie odgrywali role poszczególnych krajów zainteresowanych, znakomicie ukazując uczucia im towarzyszące – pewność siebie zaborców oraz strach i słabość Polski. Zaprezentowane przedstawienie o podniosłym i wzruszającym charakterze ukazało zarówno starszym jak i młodszym widzom dramat rozbiorów.
Prym w uroczystości wiodła prowadząca, której zadaniem było zapoznanie publiczności z tą częścią naszej historii, jaką było uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

Galeria - przejdź

Z kart historii:

Dzień ten upamiętnia uchwalenie pierwszej konstytucji w nowożytnej Europie (drugiej na świecie) w 1791 roku. W dokumencie zawarto wiele progresywnych wówczas tez, m.in. zrównano mieszczan i szlachtę, zapewniono ochronę chłopom, swobodę wyznania, powołano dwuizbowy parlament i zniesiono liberum veto. Niestety, wprowadzenie tych postanowień w życie nie było już takie łatwe. Zaledwie rok później, w 1792 roku wybuchła wojna polsko-rosyjska, zwana również Wojną w obronie Konstytucji 3 maja, którą zakończyła się klęską wojsk Rzeczpospolitej. Rok później Rosja i Prusy przystąpiły do II rozbioru Polski. Dopiero po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku 3 maja został oficjalnie ustanowiony świętem narodowym – jednym z najważniejszych w czasach międzywojennych. Idee wolnościowe i wyzwoleńcze, z którymi nieodłącznie kojarzyła się konstytucja, nie podobały się jednak władzom PRL-u. Jakiekolwiek obchody 3 maja były wówczas zakazane i tłumione, aż do 1981 roku, kiedy zaczęto organizować uroczystości z inicjatywy władz. Na ponowne oficjalne ustanowienie Święta Narodowego Trzeciego Maja trzeba było poczekać do 1990 roku.