dzien-tumbo-320407.jpg

Szanowni Rodzice i Opiekunowie,

W dniach 17-24.11.21 w naszej placówce, przy okazji Dnia Życzliwości i Pozdrowień, będziemy obchodzić „Dzień Tumbo” – święto słonika, który od 15 lat jest symbolem Funduszu Dzieci Osieroconych Tumbo Pomaga (FDO Tumbo Pomaga), działającego przy Fundacji Hospicyjnej. Tego dnia podczas lekcji zajmiemy się tematyką śmierci i żałoby. W Polsce co pół godziny dziecko zostaje osierocone przez jednego lub dwoje rodziców bądź rodzeństwo. Jest to problem ważny społecznie. Uważamy, że dzieci warto od najmłodszych lat uczyć rozmawiać o trudnych uczuciach związanych ze śmiercią. W przyszłości ich nie unikną!

Na spotkanie z rodzicami w dniu 17.11.2021 uczniowie przygotowują słodkie upominki, które można będzie za dowolną kwotę kupić i zabrać do domu, aby wspomóc fundację hospicyjną i pomóc dzieciom i młodzieży przeżywającym stratę bliskich osób.
Liczymy na Państwa pomoc, wsparcie i zaangażowanie. Z góry wszystkim bardzo dziękujemy.

dzien-tumbo-317171.jpg

Zapraszamy do bazy wiedzy o żałobie www.tumbopomaga.pl Można tam też posłuchać jak uczniowie opowiadają o śmierci i żałobie, a także wesprzeć finansowo działania pomocowe na rzecz osieroconych.

Co to jest „Dzień Tumbo”?

• „Dzień Tumbo” to część programu FDO Tumbo Pomaga Fundacji Hospicyjnej, którego celem jest psychologiczne i socjalne wsparcie osieroconych dzieci i nastolatków. „Dzień Tumbo” adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a jego celem – wsparcie nauczycieli w przygotowaniu dzieci i młodzieży do radzenia sobie z uczuciami związanymi ze śmiercią bliskiej osoby. Program daje możliwość poruszenia trudnego tematu śmierci w przystępny sposób.
  • W klasach 4-8 szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych wychowawca lub nauczyciel wprowadza uczniów w tematykę programu „FDO Tumbo Pomaga”, wspierającego dzieci i młodzież żałobie.
  • Program jest połączeniem idei edukacji i pomocy finansowej. W naszej szkole będzie dostępna skarbonka, której zawartość zasili Fundusz Dzieci Osieroconych Tumbo Pomaga Fundacji Hospicyjnej.
  • Istnieje również możliwość wsparcia FDO Tumbo Pomaga poprzez wirtualną zbiórkę pod adresem: www.pomagamtumbo.pl

W jaki sposób przeprowadzimy „Dzień Tumbo”?

• Tego dni wychowawca lub nauczyciel wprowadza uczniów w tematykę programu „FDO Tumbo Pomaga”. Uczniowie rozmawiają na temat przebiegu żałoby.
  • W szkole odbędzie się zbiórka do specjalnej skarbonki, którą przekażemy Fundacji Hospicyjnej. Zbiórka odbędzie się także online pod adresem www.pomagamtumbo.pl
  • Bardzo prosimy o wsparcie tej idei i pomoc dziecku w przemyśleniu sposobów na promocję akcji wśród rówieśników.

Na co przeznaczone zostaną pieniądze z kwesty charytatywnej?

Pieniądze zebrane podczas akcji przeznaczone zostaną na wsparcie dzieci po stracie, będących pod opieką Hospicjum (wsparcie edukacyjne, pomoc psychologiczna, infolinia oraz wakacje dla dzieci).

Z kim można porozmawiać o żałobie dziecka lub nastolatka?

• Jeśli Państwa dziecko doświadczyło niedawno śmierci bliskiej osoby lub ma trudności z przeżyciem żałoby, to zachęcam do przekazania tych informacji wychowawcy oraz pedagogowi lub psychologowi szkolnemu, by w sposób szczególny byli uważni na potrzeby dziecka podczas realizacji programu.
  • Jeśli ktoś z Państwa chciałby uzyskać więcej informacji, jak rozmawiać w domu z dzieckiem o śmierci i żałobie, prosimy o mail na adres: info@tumbopomaga.pl lub telefon na infolinię programu „Tumbo Pomaga” ( 800 111 123). Informujemy także, że na stronie www.tumbopomaga.pl można bezpłatnie pobrać informator pt. Żałoba – poradnik dla rodziców i opiekunów.

Co dla dzieci i młodzieży w żałobie robi Fundacja Hospicyjna?

Fundacja Hospicyjna jest gdańską organizacją pożytku publicznego, prowadzącą Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC, w którym codziennie udzielana jest pomoc 200 chorym dorosłym i dzieciom. Od 15 lat przy Fundacji działa  Fundusz Dzieci Osieroconych Tumbo Pomaga, udzielający wsparcia socjalnego dzieciom osób, które odeszły pod opieką hospicjów (w ciągu roku blisko 800), oraz wsparcia psychologicznego wszystkim dzieciom i młodzieży po stracie.

Ponadto Fundacja Hospicyjna jest organizatorem pierwszych w Polsce kompleksowych warsztatów dla nauczycieli, psychologów i pedagogów szkolnych poruszających tematykę żałoby uczniów (ponad 500 przeszkolonych osób w Trójmieście w ciągu ostatnich 4 lat). Jest także twórcą pierwszego w Polsce portalu internetowego dotyczącego żałoby dzieci i młodzieży: www.tumbopomaga.pl.

Dzień Tumbo organizowany jest już po raz szósty w gdańskich placówkach edukacyjnych. Liczymy, że i tym razem uda nam się okazać solidarność z dziećmi i młodzieżą w żałobie.

dzien-tumbo-316652.jpg