Ciekawostki:


Czy uczony miał jakieś nałogi?
Sądząc po obecnych w jego domu fajkach z tytoniem nasz uczony ich używał, czego nie traktowano jednak wówczas jako nałóg, tylko jako zdrowy zwyczaj, sprzyjający higienie ust i zapobiegający chorobom.


Podaj trzy cechy charakteru Fahrenheita. Jakiego usposobienia był to człowiek, czy miał jakieś wady?
Wrażliwy, ufny i życzliwy w stosunku do ludzi, skromny i nieśmiały, nie miał szczęścia w miłości, nie posiadał umiejętności rysowania, ale szybko uczył się języków obcych

Jak ubierał się Fahrenheit?
„O tym jak się ubierał informuje spis rzeczy w jego mieszkaniu, sporządzony po jego śmierci w 1736 roku.
Wymienione są tam m.in. 3 kabaty (rodzaj surdutu) – czarny, niebieski (granatowy?)i szary– z 3 kamizelkami, w tym jedną zielona (do niebieskiego kabata),jedna kolorowa marynarka, surdut, stary żabot, 5 par spodni i 4 pary pończoch (jedne jedwabne), poza tym 9 krawatów, dwie jedwabne chusteczki do nosa i oczywiście buty. Z bielizny spisano 7 koszul i 6 podkoszulek. Do użytku domowego służył Danielowi Gabrielowi kaftan. Na noc nakładał jedną z dwóch szlafmyc. Do paradnego stroju wyjściowego należała szpada z fałszywą gardą i modna wówczas peruka, których miał 4. Na głowę nakładał jeden z dwóch kapeluszy. Do ochrony rąk przed mrozem służyła mu męska mufka. Ciekawym elementem stroju były rękawy – 13 par! Może nakładał je przy przeprowadzaniu doświadczeń?”

Jakimi językami posługiwał się Fahrenheit?
Język niemiecki, język polski, łacina, język holenderski, język francuski, język angielski
domu wyniósł znajomość języka niemieckiego, którym posługiwała się wtedy większość mieszkańców jego ojczystego Gdańska. Czy znał choć trochę polskiego, nie wiemy, ale jest to bardzo prawdopodobne, bo językiem tym z reguły mówiła służba – m.in. piastunki dzieci. W wielu szkołach uczono elementów polszczyzny, ale w oficjalnym programie Szkoły Mariackiej jej niebyło. Niezależnie od tego każdy gdańszczanin stykał się z nią w życiu codziennym– na targu, na ulicy, w porcie i w kościołach. W szkole główną rolę grała łacina. W wyższych klasach była językiem wykładowym i jedynym, którym uczniom wolno było się posługiwać. W Amsterdamie musiał Fahrenheit opanować język holenderski i dokonał tego bez wysiłku. Jego listy do Boerhaavego są pisane ze swobodą i odznaczają się bogatym słownictwem. Potrzeba zmusiła go później do poznania także języka francuskiego i angielskiego.

Dlaczego Fahrenheit zmarł w biedzie?
Wszystkie pieniądze przeznaczał na aparaturę, przyrządy. Do wykładów dla amatorów też raczej dokładał niż zyskiwał. Przed śmiercią dużo pieniędzy włożył w budowę pompy odśrodkowej do usuwania śmierdzącej wody z kanałów.