Akcja Samorządu Uczniowskiego z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

5-04-22-swiatowy-dzien-swiadomosci-autyzmu-342313.jpg

5 kwietnia 2022 roku obchodzimy w naszej szkole Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

solidaryzując się z osobami z tym zaburzeniem

2 kwietnia każdego roku obchodzony jest na świecie  Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

W naszej szkole będziemy obchodzić go 5 kwietnia.

Tego dnia zachęcamy do ubrania się w coś niebieskiego.

Od lat na całym świecie w kwietniu podejmowanych jest wiele inicjatyw, mających  na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat funkcjonowania osób ze spektrum autyzmu oraz solidarności z nimi.

Nie bądźmy zieloni w tym temacie – bądźmy niebiescy!!!

Niebieski to kolor Światowego Dnia Świadomości Autyzmu i solidarności z osobami ze spektrum.

Autyzm nie jest chorobą, lecz zaburzeniem rozwoju, co oznacza, że mózg pracuje w niestandardowy sposób.

Autyzm rozumiany jako spektrum oznacza, że u każdej osoby objawia się i przebiega w inny sposób,

z różnym nasileniem zachowań i cech charakterystycznych dla autyzmu.

Dotyczą one głównie trudności w relacjach z ludźmi, komunikacji oraz powtarzalnych i stereotypowych zachowań.

Osoby z autyzmem często silnie przywiązują się do schematów lub rutyn, np. chodzą zawsze tą samą drogą, układają przedmioty na półce zawsze w tej samej kolejności. Nie lubią zmian, więc nieoczekiwane wydarzenia (np. nagła zmiana planu zajęć, miejsca spotkania, godziny wizyty)

bywają dla nich bardzo stresujące i silnie wytrącają z równowagi.

Osoby ze spektrum często wykazują silne zainteresowanie jednym albo kilkoma tematami, np. samochody określonej marki, liczby, astronomia.

Zapraszamy do udziału w akcji: Samorząd Uczniowski